Lenovo Yoga 7 2-in-1 Convertible Laptop Model: 83DJ00DDIN Color: Tidal Teal 🔹 Performance & Storage: Processor: Intel Core Ultra 5 125H RAM: 16GB Storage: 512GB SSD 🔹 Display & Graphics: Screen: 14" WUXGA OLED (1920x1200), 400 nits, Glossy / Anti-fingerprint Color Accuracy: 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60Hz HDR & Visuals: Dolby Vision®, DisplayHDR™ True Black 500 Eye Comfort: TÜV Low Blue Light Certified Touchscreen: Yes (Glass, Touch-enabled) Graphics: Integrated Intel® Arc™ Graphics 🔹 Operating System & Software: OS: Windows 11 Home 64 SL Office Suite: Microsoft Office Home & Student 2021 🔹 Build & Design: Convertible: 2-in-1 form factor Keyboard: Backlit Security & Camera: IR Camera (No Pen included) Weight: 1.49 kg 🔹 Additional Features: Warranty: 1 Year Onsite Service Premium Care: 1 Year Hard Bundled Premium Care Accidental Damage Protection (ADP): 1 Year This premium convertible laptop is perfect for content creators, professionals, and entertainment lovers, offering an OLED touchscreen, immersive visuals, and a sleek, lightweight design. 🚀✨
| Specification | Value |
|---|---|
| Processor | Core Ultra 5 125H |
| MTM | 83DJ00DDIN |
| RAM | 16GB RAM |
| Hard Disk | 512GB SSD |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ Graphics |
| Screen | 14" WUXGA Screen |
| Touch Screen | Yes |
| Laptop Color | Tidal Teal |
| OS Software | Windows 11 Home 64 SL & Office Home & Student 2021 |
| Warranty | 1 Year Onsite & 1 Year Hard bundled Premium Care + 1 Year ADP |
Send us your queries, we will contact you soon.

We're here to help! If you have any questions or would like to discuss
Toll Free
Lenovo Service: